|Prace  |Książki  |Nowości   | O Artyście 
 
Garden of Eden/Martwa Natura 

Garden of Eden przedstawia 24 kolorowe martwe natury, przypominające dzieła dawnych mistrzów malarstwa, lecz ukazujące nasze współczesne owoce i warzywa z supermarketu, z nalepkami lub opakowane w plastik. Dlatego właśnie tytuły zdjęć zawierają nazwy krajów pochodzenia produktów oraz tak zwany Price Look-up Number (wszystkie gatunki warzyw i owoców w Ameryce Płn. mają przypisany taki numer). Projekt został ukończony w roku 2011, a jego produkcja była sposorowana przez grant z Ontario Arts Council. Wystawa Garden of Eden odbywa obecnie światowe tournee po wielu muzeach i galeriach w Europie i Ameryce Północnej. W sekcji O Artyście na mojej stronie można znaleźć informacje o wystawach, które odbywają się w tej chwili. (zdjęcie po prawej: wystawa Garden of Eden w Contemporary Arts Center w Las Vegas, NV, USA, 2011/ zdjęcie poniżej: Garden of Eden na Backlight Festival, Finland, 2011)

Zdjęcia zostały zrobione moim starym, dobrym analogowym aparatem Sinar, na przeźroczach formatu 4 na 5 cali. Używałem sztucznego oświetlenia, co pozwoliło mi na kreowanie pożądanych efektów. Niestety nikt już nie produkuje kolorowych przeźroczy dużego formatu do takiego typu oświetlenia, ale na szczęście miałem w zamrażarce mały zapas. Nie miałem zamiaru dosłownie reprodukować starych obrazów. Chciałem uchwycić atmosferę tych zdjęć, ogólne wrażenie jakie budzą. Moja żona Anna pomogła mi w konstrukcji moich planów zdjęciowych. Nasze rekwizyty i inne elementy kompozycji wybieraliśmy bardzo starannie, malowaliśmy własne tłe, a niektóre rzeczy zbudowałem sam, specjalnie do tego projektu. (zdjęcie poniżej: moje studio w czasie pracy nad Garden of Eden)


Na wystawach zdjęcia prezentowane są w ramach podobnych do tych, które czasem można zobaczyć wokół obrazów dawnych mistrzów malarstwa. Ramy te wyglądają jak pozłacane, ale w rzeczywistości wykonane są z tworzywa sztucznego, co dobrze idzie w parze z przesłaniem projektu. Zdjęcia zostały zeskanowane, a następnie wydrukowane jako archiwalne odbitki pigmentowe. Są dostępne w dwóch rozmiarach, 22 na 28 cali oraz 16 na 20 cali, w limitowanych edycjach 15 plus 3 AP. Wystawie towarzyszy katalog, opublikowany wspólnie przez Museum fur Kunst und Kulturgeschichte (Dortmund, Niemcy), Galerię BWA w Gorzowie Wielkopolskim oraz Legnicką Galerię Sztuki.



Kup katalog Garden of Eden

Wizja artystyczna

Wybrane recenzje z Garden of Eden

Lista wystaw Garden of Eden

Wywiad na temat Garden of Eden w niemieckim radiu WDR

YouTube, filmik z wystawy Garden of Eden w Las Vegas:



Created with support from: